Înscrie-te la Biblioteca Vie, Ediția a XVIII-a!

Dacă eşti un student interesat de evenimente de carieră, Echipa DSSA te invită miercuri, 30 martie 2016, la o întâlnire de tip Biblioteca Vie, pentru a „citi“ un profesionist.

Evenimentul va începe la ora 17.00  și se va desfăşura în Librăria Orest Tafrali, situată în Corpul A al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza“ din Iași. (În cazul în care nu cunoşti locaţia, ţi-am pregătit o hartă ajutătoare la finalul articolului.)

Biblioteca Vie este asemenea unei biblioteci obişnuite, din care cititorii interesaţi împrumută cărţi pentru o perioadă limitată de timp (20 minute), le citesc şi le returnează bibliotecarului, pentru a fi răsfoite de următorii cititori interesaţi. Sunt două diferenţe majore însă: cărţile sunt persoane, iar citirea lor presupune dialogul cititorului cu acestea.

Proiectele derulate de CIPO în ultimii ani au scos în evidenţă atât nevoia studenţilor de a intra în contact cu specialişti din diferite domenii de activitate, de a le cunoaşte poveştile de succes, cât şi dorinţa foştilor studenţi ai Universităţii de a dărui din experienţa lor, într-un cadru mai puţin formal. Așadar, evenimentul Biblioteca Vie – „Citeşte“ un profesionist facilitează întâlnirea studenților cu profesioniști din domeniile lor de studiu printr-o metodă specifică educației nonformale.

„Cărţile“ de la această ediţie sunt amintite mai jos, iar poveștile acestora vi se vor dezvălui treptat, zilele următoare.

Alina MICULESCU – Manager, Tulip – atelier de flori

Lidia ALEXA – Șef lucrări, Universitatea Tehnică „Gheorghe Asachi” din Iași

Pușa DARIE – Actriță la Teatrul Naţional „Vasile Alecsandri” din Iaşi

Așa ajungi la Librăria Orest Tafrali.