Poveste. De Gabriela HAJA

Mi-au plăcut enorm orele de limba şi literatura română în şcoala generală. O profesoară carismatică m-a învăţat bazele gramaticii, valabile şi azi. M-a încurajat să scriu. În liceu, am descoperit farmecul, crud pentru noi, al chimiei şi am renunţat, nu fără regrete, la matematică. Atunci am început să înţeleg ce citesc şi ce să citesc. Şi am deprins stilul ştiinţific. Facultatea de Litere ieşeană mi-a dezvoltat spiritul critic. Conducătorul meu de doctorat mi-a arătat ce este eleganţa academică. Dar curiozitatea pentru tot ce înseamnă cunoaştere am moştenit-o de la ai mei. Şi dorinţa de a pricepe cum funcţionează lucrurile. Şi talentul mecanic. Şi conceperea schemelor abstracte. Şi îndrăzneala de a experimenta. Şi pofta nebună de lectură.

Nu mi-am propus să devin cercetătoare. Oricum, nu în domeniul meu de competenţă. Dar, se pare, tot ce am făcut până să dau concurs la Institut, mă pregătise să devin lexicograf. Să devin autoare adică la Dicţionarul limbii române, numit şi Dicţionarul Academiei. Între timp, am descoperit şi secretele managementului din sistemul nostru.

… Lucrul la Dicţionarul Academiei înseamnă să pricepi perfect sensul oricărui text, scris sau vorbit, în limba română. Fie el ştiinţific, literar sau popular. Iar faptul că trebuie să găseşti cea mai bună soluţie de definire a unor cuvinte te obligă la o documentare completă, care îţi dezvăluie cum este şi, mai ales, cum gândeşte vorbitorul limbii respective. Româna, în cazul nostru. Mai mult, sensurile sunt privite în evoluţia lor istorică, ceea ce complică şi înfrumuseţează întregul demers.

Chiar dacă pare o activitate foarte specializată, cercetarea lexicografică îţi oferă oportunitatea de a-ţi alege şi dezvolta, paralel, domenii de specializare nerestrictive. Limitarea e dată doar de imaginaţia şi de creativitatea fiecăruia. Eu am ales, pe de o parte, filologia română, contribuind la editarea Bibliei de la 1688, în seria Monumenta linguae Dacoromanorum şi, pe de altă parte, lingvistica informatică, prin iniţierea şi susţinerea, în Academia Română, a unor proiecte de cercetare prin care am determinat informatizarea lexicografiei româneşti.

După douăzeci de ani şi mai bine de experienţă, pot spune, fără sfială, că fac parte dintr-o elită şi că mă bucur să lucrez, în sistemul de cercetare al Academiei Române, la opere fundamentale.

Restul … rămâne în poveste.

Mai multe despre evenimentul „La ceai cu un profesionist” puteți găsi aici.

Înscrie-te și tu la eveniment accesând linkul: bit.ly/CeaiCuProfesionisti5

Nu uita să dai Like, Love and Share și paginii noastre de facebook unde te așteptăm cu nenumărate alte oportunități de dezvoltare personală și carieră: facebook.com/DSSAdinUAIC