Poveste. De Laura HROȘTEA

Fizica (nu disciplină de studiu, ci știință) am descoperit-o foarte târziu, mai exact în liceu, chiar în ultimul an, când trebuia să decid ce facultate să urmez. După absolvirea unui liceu de profil economic, mi-am reorientat radical drumul spre fizică, din dorința de a face ceva diferit față de colegii mei de atunci. Și ce altceva în loc de economie poți să faci, dacă nu fizică? Am intrat într-o lume necunoscută, dar aceasta a fost cea mai bună decizie pe care am luat-o în decursul trecerii mele pe sub soare. Această lume a început treptat treptat să își arate oportunitățile, curiozitățile și provocările, a început să își deschidă ușile și să mă primescă în tainele sale. Am fost motivată și determinată să muncesc și să îmi doresc din ce în ce mai mult să excelez în ceea ce fac, lucru pentru care am reușit să merg în trei stagii de practică (cercetare) în Franța, având rezultat publicarea unor articole de specialitate în reviste naționale, cât și participarea la conferințe internaționale. Altă dorință a fost să ajut, devenit astfel profesorul de fizică și chimie al unor copilași dornici să descopere fiecare fenomen cu care ei se întâlnesc chiar și atunci când merg la joacă și creativi în a adresa cele mai inimaginabile probleme.

Consider că, atât timp cât suntem tineri, dispunem de o nemărginită putere și forță, atât fizic, cât și psihic, și acum este momentul să acționăm și să ne exploatăm capacitățile la randament maxim.

Înscrie-te și tu la eveniment accesând linkul: http://bit.ly/CeaiCuProfesionisti

Nu uita să dai Like, Love and Share și paginii noastre de facebook unde te așteptăm cu nenumărate alte oportunități de dezvoltare personală și carieră: facebook.com/DSSAdinUAIC