Poveste. De (Nistor) George NISIOIU

Am început să desenez litere când eram mic. Petreceam zile întregi inspirându-mă din mașinuțele chinezești care ne încântau copilăria și de pe care deslușeam, fără să înțeleg ce înseamnă „TAXI” sau „FIRETRUCK”. Am crescut păstrând această fascinație pentru forme grafice ce ne transmit mesaje și povești.

La 14 ani, printr-o întâmplare fericită, am desenat prima siglă din viață mea pentru o companie de IT (www.assist.ro), aceeași companie care – exact zece ani mai târziu – la celebrarea unui deceniu de activitate, mi-a devenit primul meu client din activitatea de consultant.

Adolescența a fost marcată de liceul foarte sever și riguros – Racoviță – și de materiile predate în engleză și franceză, lăsându-mi mai puțin timp pentru pasiunea mea, însă incuranjându-mă să o redescopăr cu fiecare excursie în străinătate.

Am eșuat pentru admiterea la facultatea de marketing (cu 10 la matematică și 2 la economie la examenul de admitere) și – conjunctural – am ajuns să studiez matematică, facultate ermetică în care am descoperit algoritmii și interpolările care stau la baza design-ului vectorial de fonturi. În facultate petreceam zile în șir la Centrul Cultural German și la British Council, transcriind febril informații despre realizări legendare în design sau copiind soluții care mă impresionau. Până acum consider că o abordare structurată, în care înțelegi domeniul – de unde provine și cum a evoluat – este de natură să te ajute (că profesionist) să ai dezinvoltura și siguranța ce asigură clientul că lucrează cu cineva competent și preocupat să le ofere soluția ideală.

Care ar fi lecția pe care aș repeta-o dacă aș da timpul înapoi? Să decoperi ceea ce te pasionează – și pentru asta trebuie o combinație de curiozitate și deschidere către diverse discipline – și apoi să te implici în a descoperi cât mai mult din istoria domeniului

În artă – maeștri medievali își instruiau ucenicii punându-i să COPIEZE MAEȘTRI. Și noi ar trebui să redescoperim fascinația de a deconstrui.

Formular de înscriere la Biblioteca Vie, ediția a XVII-a
  •   Cecilia HARIP