Poveste. De Cecilia HARIP

Mare provocare să scrii despre tine!

Cursul carierei mele e oarecum invers, asta pentru că răspund provocărilor și nu mă las absorbită de ele.

Am terminat Facultatea de Istorie din cadrul UAIC cu mare entuziasm și dragoste pentru orice piatră, zid, pictură sau carte veche. Mi-a fost drag să fiu profesor, să stau între elevi, să-i molipsesc cu virusul tradițiilor și cu mirosul de cărți vechi. Apoi, bum, a apărut provocarea vieții, cea mai bună dezvoltare personală de care un om poate să aibă parte: mamă de gemeni. În timpul concediului de creștere a copiilor, m-am hotărât să fac o aprofundare de studii prin parcurgerea Facultății de Psihologie și Științe ale Educației din cadrul UAIC, Iași. Spun aprofundare și nu reconversie deoarece a doua formare m-a adus mai aproape de copii, m-a ajutat să înțeleg mai bine mecanismele fragile pe care se construiește o viață de adult.

Dorindu-mi tot timpul să învăț cât mai mult, în timpul parcurgerii celei de-a doua facultăți am profesat în învățământul special, la singura grupă de surdocecitate din Iași coordonată de fundația SENSE INTERNAȚIONAL ROMÂNIA. Aici, am învățat să observ progresul unui copil care e deprivat de senzorial și să mă bucur alături de familia acestuia de cel mai mic progres. Această etapă a însemnat enorm pentru mine, deoarece alături de familiile acestor copii am învățat să mă bucur de tot ceea ce-mi oferă viața și să nu mă las înrăită de greutățile apărute.

În acest moment ajut la contruirea unui sistem de învățământ alternativ în Iași, și anume, implementarea sistemului Montessori. Am marea șansă de a fi unul din oamenii care pun bazele unui început absolut în orașul nostru. Particip la acestă inițiativă prin coordonarea unui sediu al grădiniței TESORI și prin faptul că sunt psihologul acestei gradinițe.

Cred cu tărie în tratarea cu respect și empatie a copilului, în dezvoltarea armonioasă a acestuia, fără recompense și pedeapse, fără condiționări, doar cu atenție în observarea dezvoltării copilului și încredere în valorile adultului. Susțin cursuri de Educație Parentală, fiind certificată în Circle of Security, concept creat de KEN HOFFMAN, GLEN COOPER și BERT POWEL.

Desfășor activități de educator parental și trainer, deoarece susțin ideea suportului de care au nevoie părinții în creșterea copilului prin evitarea parentigului de tip tradițional și îmbrățișarea ideii că cel mic este un membru egal în familie, care nu trebuie schimbat, ci doar ghidat și iubit necondiționat.

Dacă te-am convins cu povestea mea, nu uita să te înscrii cu ajutorul formularului de mai jos. De abia aștept să te întâlnesc!

Formular de înscriere la Biblioteca Vie, ediția a XVII-a
  •   Cecilia HARIP