Poveste. De Ramona Popa

Sunt absolventă a Facultății de Biologie din cadrul Universității „Al.I. Cuza“ dim Iași. Am urmat cursurile specializării Biologie-Geografie pentru că am fost întotdeauna atrasă de natură, în special de păsări. Copil fiind, puneam capcane în curtea bunicii și urmăream cuiburile în speranța că păsările îmi vor deveni parteneri de joacă. Mai târziu, am avut o legătură specială cu un peruș pe care l-am adus din Barcelona. Plecasem cu o bursă Erasmus pentru 5 luni. Mi-a fost alături într-o perioadă dificilă în care eram departe de casă. Pasiunea pentru păsări a continuat, astfel că lucrarea de licență și cea de disertație au culminat cu studierea avifaunei din parcurile ieșene.

În ultimul an de master, am decis să mă angajez part-time ca asistent manager. Îmi spuneam la vremea aceea că e ceva temporar și că voi continua să mă dedic domeniului cercetării științifice. Între timp însă, mi-am întemeiat o familie, jobul part-time a devenit full-time și hobby-ul meu a trecut pe un plan secundar. Cu trecerea timpului, mi-am dat seama că îmi face o deosebită plăcere să fiu de ajutor oamenilor. M-am trasferat în Departamentul de Resurse Umane și am devenit ambasadorul culturii organizației. Iată că au trecut mai bine de 8 ani și sunt în aceeași companie. Organizez evenimentele de team-building, oferind în același timp suport administrativ tuturor colegilor mei.

Mi-am promis că oriunde voi ajunge să lucrez peste ani și ani voi rămâne un susținător activ al protecției mediului. Am promovat voluntariatul și am ajuns deja la a 3-a campanie de plantare de copaci în ultimii doi ani, am construit cuiburi și hrănitori pentru păsările din Grădina Botanică și am desfășurat numeroase campanii umanitare. Toate acestea s-au făcut cu sprijinul Optymyze și al oamenilor care lucrează aici.

În primăvară am pus în practică un proiect ambițios de voluntariat în cadrul Fundației CoderDojo. De două ori pe lună, organizăm ateliere de programare pentru copiii cu vârste între 7 și 17 ani. Colegii mei sunt mentorii lor. Intrarea este liberă, iar de la 15 înscrieri am ajuns acum la 40 de participanți, numărul solicitărilor fiind în creștere.

Am 33 de ani și, în afara vieții de birou și a muncii de teren pe care o fac din când în când, sunt mamă a 2 băieți de 3 și 6 ani. Mai sunt și membru în JCI Iași și am acceptat provocarea de a fi vicepreședintele Departamentului de Responsabilitate socială în 2016. Sunt în căutarea unor noi provocări și îmi doresc să fac cât mai multe schimbări pozitive în comunitate. Ca toate acestea să se întâmple, fac tot posibilul să mă înconjor de oameni frumoși care să mă susțină și să mă urmeze.