Poveste. De Carmen Crețu

Sunt o carte veche, care s-a scris în peste trei decenii. Aș adaugă la acești ani de experiența profesională dedicată școlii înalte (am numit universitatea ieșeana) și anii proprii de școlaritate. Fără profesorii mei din școală generală, din liceu și universitate nu aș fi ales această cale în viață. Modelul lor de trăire intelectuală, cultul pe care îl aveau pentru cărturărie și admirația autentică pe care o arătau cu generozitate pentru creatorii patrimoniului cultural din toate timpurile m-au marcat decisiv în copilărie și tinerețe. A deveni universitar într-o universitate cu tradiție îmi părea, în adolescență, o culme absolută, de neatins. Retrospectiv, recunosc că atunci am idealizat excesiv viața universitară care nu înseamnă, în expresia ei cotidiană, doar studiu cu răgaz, cercetare de plăcere și turniruri ideatice de cea mai înaltă altitudine și obiectivitate academică, ca într-un nesfârșit joc cu mărgele de sticlă (H. Hesse). Dar tocmai această idealizare mi-a prins bine, m-a pus în priză, stare de supraimplicare în traversarea sarcinilor și obstacolelor, mărunte sau mai mari, prin depășirea cărora o simplă și încă neconturată cale profesională se transformă în timp, cu multă răbdare și dăruire, în carieră.

Studenților ce vor veni să mă citească le propun următoarele capitole din cuprins, scrise la trecut, prezent sau (sper) viitor, după cum dorește cititorul: discipolatul si maeștrii pe care i-am avut; ce am învățat (învăț, sper să învăț) din ceea ce am predat la curriculum și la psihopedagogia talentelor; cum m-au ajutat (mă ajută, mă vor ajuta) partenerii mei studenții să prețuiesc speranța; viața unui visător optimist în minister; aventura reformei învățământului între atitudinile pro și contra; programe naționale și internaționale din lumea educației și istoriile lor trăite; proiectele de suflet și oamenii minunați cu care am lucrat (lucrez); impresii de expert român la directoratul de cercetare al Comisie Europene; pe meridianele de succes ale universităților din top 100; managementul timpului în fișa de post a unui prorector.

Cartea mai are și alte capitole ale căror pagini se vor deschide la întrebările cititorilor.