Poveste. De Adriana Prodan

Profesoară din 1990 la catedra de management, a Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor din UAIC, am ales profesia didactică în locul celei de economist din drag pentru oameni și visele lor. Pasiunea şi experiența pentru managementul resurselor umane le-am deprins în proiectele din cadrul organizațiilor regionale încă din anii de stagiatură.

Am coordonat în ultimii zece ani numeroase proiecte și programe educaționale ale universității. De doi ani sunt director la Școala Doctorală SDEAA. În munca mea, mă preocupă calitatea cercetărilor realizate de doctoranzii noștri și a doctorilor în științe, cu brand UAIC.

Pun foarte mult suflet în toate acțiunile mele și mă implic în proiecte benefice educației oamenilor. Consider că o societate poate să fie mai bună dacă își propune să-și dezvolte talentele, dovedite în timp, în noile contexte oferite, desigur.

Cred mai mult în valoare decât în succes, atât în carieră cât și în viața de familie. Deviza mea este inspirată din înțelepciunea bunicilor mei ”să nu faci umbră pământului degeaba!” și până acum s-a dovedit foarte benefică.