Au început serile de film British Documentary 2014

În perioada 18 martie – 8 aprilie 2014, la Casa de Cultură Mihai Ursachi Iaşi se va desfăşura a IV-a ediţie a proiectului serile British Documentary.

Astfel, zilnic, începand cu ora 18:00, se vor difuza proiecţiile a celor mai bune documentare britanice din domenii precum fizica, politica, cultura pop sau cosmologia.

Filmele sunt subtitrate în limba română, iar intrarea este liberă. Printre proiecții se numără „Ziua în care John Lennon a murit”, regizat de câștigătorul premiului BAFTA, producătorul Michael Waldman, „Sfârșitul jocului” în regia lui Peter Travis (care a regizat și „Fiecare vede altceva” – Vantage Point), „Până în iad și înapoi” – nominalizat la premiile Oscar în 2012, câștigătorul premiului British Independent Film și singurul documentar care a fost filmat în Zimbabwe în ultimii ani – „Mugabe și africanii albi” sau „Îngrijindu-l pe Calum”, câștigătorul premiului Grierson pentru cel mai bun documentar filmat de studenți.

Proiectul serile British Documentary a fost iniţiat de British Council România şi urmăreşte familiarizarea publicului român cu cele mai bune documentare britanice contemporane, premiate la Festivalul Grierson din Marea Britanie.

Mai multe detalii despre program şi filme găsiţi aici.