Au început înscrierile la FameLab România 2014 Iaşi

British Council şi Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi dau startul înscrierilor la cea de-a VII a ediţie din România a competiţiei internaţionale de comunicare a ştiinţei FameLab, care se desfăşoară în acest an în 24 de ţări din întreaga lume.

Pentru a te înscrie trebuie să descarci şi să completezi formularul de aici, urmând să îl depui până pe 7 aprilie 2014 la Departamentul de Relaţii Internaţionale (Rectorat, corp A, et. 2) sau să îl trimiţi prin e-mail pe adresa ioana.pastinaru@uaic.ro.

Concurenţii trebuie să aibă vârsta cuprinsă între 18 şi 35 de ani, să aibă bune calităţi de comunicatori şi să fie pasionaţi de ştiinţă şi tehnologie. Fiecare participant are la dispoziţie 3 (trei) minute pentru a prezenta o temă din domeniile ştiinţelor naturii, matematicii, medicinii sau ingineriei. Prezentarea trebuie să fie captivantă, originală şi corectă din punct de vedere ştiinţific.

În România,  FameLab debutează marţi, 8 aprilie 2014, de la ora 11.00, în Sala de conferinţe “Ferdinand” de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (Rectorat, corp A, et. 2), unde va avea loc prima selecţie regională.

Cei mai buni concurenţi din etapa selecţiilor regionale vor beneficia de un masterclass în domeniul comunicării ştiinţei care va fi susţinut, în zilele de 10 – 11 mai 2014, de experţi din Marea Britanie şi România. Cursul de pregătire va acoperi teme cum ar fi: jurnalismul de ştiinţă, tehnici de prezentare în faţa publicului şi a camerei de televiziune, exemple de bună practică în domeniul promovării rezultatelor cercetarii ştiinţifice pentru publicul larg.

Câştigătorul finalei de la Bucureşti va reprezenta România în finala FameLab Internaţional din cadrul „The Times Cheltenham Science Festival” care va avea loc în Marea Britanie, în perioada 3 – 8 iunie 2014.