Atelier II: Study skills

Ora 12.00 – Atelier II: STUDY SKILLS

Moderator: Alina Ciobanu – colaborator Centrul de Carieră CIPO – Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași

După o facultate, un master și un doctorat absolvite în cadrul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației, am învățat că pentru a reuși din punct de vedere academic este nevoie, pe lângă farmecul personal și de câteva abilități și nu dintr-alea, de oricare, ci dintr-alea de se numesc abilități de studiu. Și uite așa a apărut ideea de a face un workshop de „study skills”, să afle și alții de ce au nevoie ca să străbată cu succes acest drum anevoios al învățării din timpul studiilor universitare.

Descriere atelier:

Tematica acestui atelier este:

• stabilirea stilului personal de învățare,

• utilitatea și aplicarea metodei mind-mapping în activitatea de învățare,

• identificarea obstacolelor și găsirea de soluții în vederea eficientizării procesului de învățare.

Numărul de înscrieri este limitat la 20 de participanți. Criteriul de selecție este simplu: primul sosit, primul servit … toți sunteți primii până pe la 20 … după, se închide prăvălia!