Cum să-ţi alegi facultatea

Zilele acestea, admiterea la facultate e în toi. Elevii care au terminat clasa a XII-a fac paşii necesari pentru a deveni din toamnă studenţi.

Dar articolul acesta nu este pentru ei.

Este pentru elevii de-a XI-a şi pentru cei de-a X-a. Şi dacă am cunoaşte mai puţin firea umană ar fi şi pentru cei de-a IX-a. Şi despre lucrurile la care îi invităm pe ei să se gândească atunci când au de gând să-şi aleagă facultatea.

Aşadar, dragă elev, când te gândeşti să-ţi alegi o facultate, prietena ta cea mai bună este informarea. De exemplu, dacă facultatea pe care ţi-o doreşti este la Cuza, pe site-ul de admitere găseşti tooot ce te interesează. Descrieri ale specializărilor, liste cu discipline, acte necesare, ba chiar studenţi ambasadori ai fiecărei facultăţi – cărora le poţi cere informaţii detaliate.

Să te informezi este aşadar în prezent mult mai uşor.

Când îţi alegi facultatea, ia în calcul ce vrei tu: materiile pe care le vei studia, dotările facultăţii, perspectivele de carieră, numărul de parteneriate Erasmus, laboratoarele, orice.

Dar ţine cont şi de factorii interni!

Ai grijă ca facultatea pe care ţi-o alegi să te intereseze: când te interesează ceva, să studiezi acel subiect te atrage spontan şi aproape că nu cere efort.

Întreabă-te dacă este în acord cu valorile tale: valorile sunt criteriile în funcţie de care alegi un drum sau altul; acele lucruri extrem de importante pentru tine (cum ar fi să schimbi lumea în bine sau să fii cel mai bun în domeniul tău).

Vezi dacă poţi valorifica cel puţin o parte dintre abilităţile tale – studiind la facultatea aleasă. Abilităţile sunt acele lucruri pe care le poţi face, indiferent dacă sunt importante pentru tine sau dacă te interesează.

Şi întreabă-te ce atitudine ai faţă de facultatea aleasă: în ce fel te raportezi la ea, la tine ca viitor student sau la ceea ce poţi face sau deveni odată ce ai absolvit-o.

Se poate să nu ai acum toate aceste răspunsuri. De aceea ne bucurăm că eşti abia în clasa a XI-a. Sau a X-a. Ca să ai timp pentru a le obţine.

Iar dacă ei nevoie de ajutor în acest demers, te aşteptăm la Centru.

Sursa foto.