Cum se scrie un CV de succes înainte de a aplica pentru un loc de muncă

Un curriculum vitae bun – sau CV-ul – este vital atunci când cauţi un loc de muncă, în special atunci când există numeroşi candidaţi pentru acelaşi loc de muncă, aşa că ar fi bine să ştii ce trebuie să conţină acesta.

Nu există un model perfect, iar fiecare sector poate pune un accent diferit pe unul dintre aspectele conţinutului, cum ar fi angajările anterioare sau calificările.

Cu toate acestea, experţii confirmă că există câteva reguli de bază privind modul în care un CV trebuie să fie scris.

Formatul de bază pentru un CV include:

• Datele personale, inclusiv numele, adresa, numărul de telefon, adresa de e-mail – nu este absolut necesar să includeţi data dumneavoastră de naştere, întrucât poate facilita discriminarea în funcţie de vârstă;
  • Experienţa profesională, începând cu cel mai recent job. Includeţi datele şi locurile de muncă temporare sau voluntare, dacă este cazul;
  • Realizările relevante de la locurile de muncă anterioare;
  • Calificările şi training-urile, începând cu cea mai recentă experinţă;
  • Abilităţile şi interesele tale  relevante pentru locul de muncă;
  • Două sau mai multe referinţe, ideal una de la un angajator recent.

Lungimea unui CV nu ar trebui să depăşească două pagini A4. Acesta ar trebui să fie pozitiv, subliniind realizările şi punctele forte şi să facă o impresie bună într-un mod clar şi accesibil.

Folosirea unui font simplu şi formatarea este necesară, iar ortografia trebuie să fie verificată de două ori înainte de a trimite CV-ul angajatorului. O ortografie slabă este cea mai rapidă modalitate de a obţine o respingere.

“Mulţi oameni cred că CV-ul se va potrivi la toate aplicaţiile, dar acesta trebuie să fie un document targetat pentru job-ul dorit. Trebuie să faci cercetare ca să înţelegi ce caută angajatorii.” (Corinne Mills, director al Personal Career Management, Marea Britanie)

Rezumat tradus dintr-un articol BBC de către Roxana Holban. Pentru articolul detaliat, accesaţi: http://www.bbc.co.uk/news/business-15573447.