La şcoală cu inteligenţa!

Ne concentrăm în cadrul exerciţiului de astăzi (pe tema inteligenţei sociale) asupra şcolii. Sau mai pe larg spus, asupra educaţiei de orice fel.

Astfel, dacă în primul exerciţiu din această serie aminteam despre discuţiile legate de faptul că ceea ce se înţelege în mod tradiţional prin inteligenţă – şi inteligenţa socială – sunt lucruri diferite şi dacă luăm de bună afirmaţia conform căreia în şcoală este încurajată în cel mai bun caz dezvoltarea tipului tradiţional de inteligenţă, avem pentru tine următoare provocare.

Te invităm pentru astăzi, ca exerciţiu, să pui pe hârtie minim cinci idei despre cum ar putea fi schimbată educaţia astfel încât să încurajeze dezvoltarea inteligenţei sociale.

Dezvoltă aceste idei în câteva rânduri. Fii apoi atent(ă) în cursul zile de astăzi – să vezi dacă undeva pe glob acest tip de schimbări există sau încep să apară deja. Notează ce informaţii noi ai descoperit.

Visând la un viitor în care educaţia va încuraja dezvoltarea inteligenţei emoţionale şi sociale a copiilor şi tinerilor, ne oprim aici azi. Să ai o zi plină de idei bune!

Sursa foto.