Ediția a III-a – Biblioteca Vie

Miercuri, 28 martie 2012, la Librăria Orest Tafrali din corpul A al Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, studenții UAIC s-au întâlnit și au discutat față în față cu profesioniști din domeniile biologie, chimie și fizică, în cadrul unui eveniment tip “Biblioteca Vie” (metodă de educație nonformală), organizat de echipa Centrului de Carieră al Universității “Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Profesioniștii invitați (poveștile acestora pot fi citite accesând linkurile atașate numelor de mai jos), deveniți ”cărți” în Biblioteca vie, au fost:

• Alexandru Cecal – Profesor Doctor Em. în cadrul Facultăţii de Chimie, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
  • Diana Mihaela Găşpărel – Comisar regional Garda Naţională de Mediu – Comisariatul Regional Suceava.
  • Diamanda Toni Leahu – Profesor Fizică, Şcoala „George Călinescu” Iași, formator naţional de profesori, formator naţional pentru gândire critică, profesor metodist la Casa Corpului  Didactic „Spiru Haret” Iași, pensionară (2011).
  • Nicoleta Lupu – Doctor în Fizică, Director General al Instititului Național de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizică Tehnică – IFT Iași.
  • Georgeta Mihăilă – Pensionar, profesor asociat la Școala Postliceală „Grigore Ghica Vodă”.
  • Gheorghe Mustață -Profesor Doctor în cadrul Facultatății de Biologie, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
  • Octavian Rusu – Şeful Departamentului de Comunicaţii Digitale, Director RoEduNet Iaşi Branch, Lector Catedra de Electricitate şi Fizică Electronică din cadrul Facultăţii de Fizică, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași.
  • Vasile Sorohan– profesor de chimie la Colegiul „Costache Negruzzi” Iaşi, inspector de specialitate la Inspectoratul Şcolar Judeţean Iaşi.

Fotografiile de la eveniment pot fi găsite pe pagina noastră de Facebook: http://www.facebook.com/cipouaic