“Scopul educaţiei este să creeze entuziasm”

Sub pretextul exerciţiului de astăzi pe tema entuziasmului dorim să-ţi facem cunoştinţă cu un om şi un site.

Omul este Adrian Nuţă şi a fost profesor la Facultatea de Psihologie a Universităţii Bucureşti. Iar site-ul (unul dintre cele două pe care scrie Adrian) se numeşte Şcoala de Psihologie şi are ca motto exact fraza din titlu.

Pe site-ul recomandat găseşti articole despre ultimele cercetări în domeniul psihologiei, economiei, educaţiei, geneticii, dar şi despre principiile vieţii sănătoase, cărţi pe care Adrian le recomandă şi (în anumite condiţii) le împrumută sau noţiuni de bază de statistică. Un avertismet totuşi: intră numai dacă ai o minte deschisă şi eşti dispus să înveţi principiile gândirii critice; altfel, ceea ce găseşti scris acolo te-ar putea şoca.

Pe scurt, exerciţiul de astăzi te invită să intri pe site-ul recomandat şi să citeşti câte un articol la alegere din categoriile “psihologie pozitivă”, “copii şi adolescenţi” şi “Psihologie socială”. Vei decide apoi dacă îţi doreşti sau nu să revii.

Atât, pentru astăui ajunge! Să ai o duminică minunată!

Sursa foto.