Poveste. De Dumitru Popescul

Despre studentul care face o facultate se spune că “știe ce vrea”. Despre cel care merge la două, ceilalți spun deja că “nu mai este sigur”. Tot timpul mi-a fost mai greu să mă hotărăsc, poate și din cauza zodiei (Balanța), deși nu cred în astre.

Am început cu Inginerie Economică (Electrotehnică, absolvent 2002), trăind neclaritatea: inginer sau economist. Am ales economist și ca să fie clar ce vreau am venit la FEAA, Management, absolvent 2004. Dintre toate lecțiile oferite de școală cel mai mult mi-a folosit cea dată de o mobilitate Socrates/ Erasmus la Universitatea Albert Ludwigs din Freiburg (2003). Aici am învățat viața printre străini (ce mai străini … că i-aș muta pe toți în România!). Tot aici am intrat pentru prima dată în Volksbank, ca și client. Când cei de la Volksbank au venit la Iași, în 2004 m-au luat în echipa lor – și fac parte și acum din ea. Am trecut prin funcții de Account Manager Persoane fizice, Persoane juridice, Director Sucursală și, din 2008 Director de Corporate. 8 ani de zile de bancă, de boom și de criză mi-au făcut până și soția geloasă pe timpul petrecut aici. Aici unde “citesc” și trăiesc zilnic poveștile clienților mei, companii cu cifra de afaceri de peste 1 milion de euro.