Poveste. De Octavian Rusu

Totul a început destul de ciudat – în anul 1990 (când în România se încheia perioada comunistă, dar timpurile erau încă violente şi instabile) am reuşit să îmi contruiesc primul meu computer, utilizând, partial, materiale de documentare din bibliotecile din Vest. Această aventură a fost începutul unei vieţi dedicate IT-ului.

În 1993 am fost foarte încântat să fac parte din echipa care a realizat prima distribuţie Linux din România. După terminarea acestei experienţe, s-a întâmplat ceva şi mai minunat: am început prima conexiune la Internet de tip dial-up şi crearea unor reţele pentru campusul universitar “Alexandru Ioan Cuza”din Iaşi. În 1996, toate eforturile s-au concentrat asupra integrării tuturor sistemelor de comunicaţie într-o singură infrastructură. Din prima zi am decis să introducem aceste servicii în fiecare cameră din campus, inclusiv în dormitoarele studenţilor. Implicarea în proiectul Metropolitan Area Network pentru Iaşi şi în cele care au urmat, m-au influenţat să trec de la predarea fizicii electronice la predarea reţelelor de computer şi a sistemelor de operare.

Hobby-urile mele? În timpul liber citesc romane science fiction. Sunt unul dintre milioanele de fani ai lui Frank Herbert şi a capodoperei lui, Dune. Unul dintre citatele mele favorite este “Orice drum urmat întocmai nu va duce nicăieri”. Utilizez acest mod de gândire şi în munca mea, dar trebuie să le acord credit şi educaţiei mele de fizician, preciziei şi logicii ştiinţei, lucruri care au dus la îndeplinirea visului meu. În afară de lectură, aş putea să adaug pasiunea mea pentru condus, căci nu găsesc o plăcere şi un comfort mai mare ca atunci când sunt la volanul maşinii mele.