Poveste. De Georgeta Mihăilă

Sunt profesor de biologie, cu o carieră didactică de 38 de ani, absolventă a Facultății de Biologie de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași.

Din copilarie mi-am dorit să devin profesoară și visul a devenit realitate. După terminarea facultății am fost repartizată în Botoșani, iar în scurt timp am devenit profesor titular în Iași, la Liceul „D. Cantemir”, iar apoi la Colegiul Național, în urma susținerii concursului de titularizare.

Între anii 2002 și 2011 am ocupat funcția de inspector de biologie și inspector pentru învățământul particular și alternative educaționale, precum și de metodist la Casa Corpului Didactic. În paralel, am făcut parte din echipa de profesori care s-au ocupat de tinerii capabili de performanță, am fost membră a Comisiei Naționale a profesorilor de biologie și am fost implicată în proiecte locale, naționale și europene. Activitatea prestată a fost vastă, dar în tot acest timp nu am neglijat activitatea la clasă, munca cu elevii și colaborarea cu aceștia. Ce este mai frumos decât a modela suflete, a hrăni mințile avide de cunoaștere și a vedea în ochii copiilor sclipiri de inteligență și mulțumire? Toate acestea reprezintă răsplata muncii depusă de profesori chiar cu riscul unor  sacrificii personale. Dacă ar trebui să-mi aleg din nou cariera sunt sigură că opțiunea ar fi aceeași.

În acest moment sunt în altă etapă a vieții mele, dar continui să fiu activă pentru a valorifica experiența pe care am acumulat-o.