Metoda PMI

Bine te-am regăsit. Mai rămânem încă o zi în zona metodelor de educare a gândirii (din tema mai mare a gândirii critice): Metoda PMI.

Te prevenim din start că intenţionăm să folosim acest exerciţiu pentru a-ţi deschide apetitul pentru o întreagă abordare interesantă: Programul CoRT (Cognitive Research Trust), al lui Edward de Bono. (Îţi recomandăm cu căldură cartea “Cursul de gândire al lui Edward de Bono).

Revenind la metodă, PMI este chiar prima dintre cele 10 lecţii de gândire – din cadrul nivelului CoRT 1.

Pe scurt:

P înseamnă plus sau aspecte pozitive

M înseamnă minus sau aspecte negative

I înseamnă interesant sau aspecte interesante.

Aşa cum susţine chiar autorul ei, PMI este o metodă de direcţionare a atenţiei. Folosind-o, te disciplinezi să îţi concentrezi atenţia mai întâi asupra aspectelor pozitive ale unui anumit subiect, apoi asupra celor negative şi în cele din urmă asupra celor interesante.

Exerciţiul de astăzi presupune aşadar invitaţia de a reliza un PMI pentru următoarea idee:

Cum ar fi ca înscrierea la facultate să fie condiţionată de rezultatele la o testare aptitudinală privind domeniile respectivei facultăţi?

Pasul unu va presupune listarea aspectelor pozitive, negative şi interesante (3 minute), iar pasul doi te invită să verifici cum te simţi faţă de ceea ce ai listat (3 minute).

Două menţiuni de final:

a. noţiunea de “gândire critică” face referire la conţinuturi uşor diferite în accepţiunea lui Edward deBono faţă de felul în care ai găsit-o definită aici.

b. Metoda PMI nu este o metodă de luare a deciziilor. Ea este indicată chiar şi atunci (sau mai ales atunci) când afectiv ai luat deja o decizie, când ai decis deja cum ţi se pare o anumită idee. Iar rezultatul său este acela că îţi deschide multiple perspective.

Atât, pentru astăzi ajunge. Să ai o zi minunată!

Susa foto.