Avocatul diavolului

Bună dimineaţa! Un exerciţiu provocator de week-end şi o cafea – merg numai bine împreună în dimineaţa asta. Vom încheia astfel prima dintre cele două săptămâni dedicate gândirii critice.

Exerciţiul de astăzi îţi propune să testezi o (altă) metodă destul de cunoscută şi folosită pentru dezvoltarea gândirii şi deschiderea orizonturilor: avocatul diavolului.

În caz că este prima dată când auzi această expresie, iată ce ne spune despre ea Wikipedia: “în limbaj uzual, un avocat al diavolului este cineva care, dacă i se dă un subiect anume, ia faţă de acel subiect o poziţie cu care nu este neapărat de acord, de dragul argumentării. Scopul acestui proces este de obicei testarea calităţii argumentaţiei iniţiale şi identificarea punctelor sale slabe şi folosirea celor aflate fie pentru a îmbunătăţi, fie pentru a abandona poziţia iniţială”.

Aşadar, tot ce ai de făcut este să alegi un subiect cu privire la care ai deja o părere bine formată (fie ca urmare a faptului că ai studiat despre el, fie ca urmare a faptului că cineva apropiat şi apreciat are o părere bine formată, fie ca urmare a faptului că ai avut una sau mai multe experienţe pe tema respectivă). Vei scrie subiectul ales în partea de sus a foii.

În continuare, vei începe să cauţi şi să notezi cât de multe argumente posibil (minim 20!) – contrare punctului de vedere iniţial.

Exemplu: să spunem că subiectul ales este munca în timpul studiilor, iar părerea ta iniţială este că un student nu ar trebui să se angajeze în timpul facultăţii; ce ai de făcut ca parte a exerciţiului de astăzi este să găseşti cât de multe argumente poţi care să susţină părerea contrară, şi anume aceea că un student ar trebui neaparat să lucreze în timpul facultăţii.

La final, poţi decide dacă îţi păstrezi părerea iniţială sau dimpotrivă, e o idee mai bună să renunţi la ea.

De asemenea, poţi face câteva comentarii despre felul în care te-ai simţit în timpul exerciţiului.

Atât. Pentru astăzi ajunge! Îţi dorim un final de săptămână excelent!

Sursa foto.

Cred că te-ar interesa și: