Poveste. De Simona Haivas

In 2001 terminam liceul cu gandul clar de a deveni psiholog clinician in cadrul unui spital de psihiatrie. Dupa 4 ani de Facultatea de Psihologie,  mai multe experiente internationale si activitati in asocitatii studenteste, incep viata profesionala nu departe de scopul initial,  ca si psiholog la Clinica de Diabet si Nutritie din Iasi.  In mai putin de un an insa, domeniul resurselor umane si provocarile multinationalelor, ma atrag prin dinamica si oportunitatile oferite,  si  obtin pozitia de recruiter in cadrul locatiei din Iasi al companiei multinationale Continental Corporation (http://www.conti-online.com), unul dintre cei mai importanţi furnizori de componente pentru industria automobilelor. Dezvoltandu-ma in sincron cu organizatia din Iasi, ce a crescut in acest timp de la 150 la peste 600 angajati,  am preluat responsabilitatatea de a conduce Departamentul de Resurse Umane.

In 2008, cu scopul de a-mi completa experienta practica cu o activitate academica, incep un program de doctorat, si in 2011  obtin titlul de doctor in domeniul psihologiei organizationale, acordat de Universitatea A.I. Cuza, in colaborare cu Universitatea Vrije din Brussels.