Poveste. De Loredana Stiuj

Sunt absolventă a Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei; am licenţă în pedagogie şi în psihologie. Încă din Şcoala Normală m-am îndrăgostit de pedagogie şi psihologie; dragostea a fost atât de puternică încât nu am ezitat în alegerea facultăţii. Mi-a luat un an să mă pregătesc, timp în care am lucrat ca învăţător şi ca educatoare. După facultate, am mers la concursul de titularizare doar ca să-mi asigur un job stabil până decid ce vreau cu adevărat să fac. Şi de atunci au trecut 10 ani J Sunt profesor consilier şcolar la Şcoala „Vasile Conta” Iaşi, unde lucrez în cabinetul de asistenţă psihopedagogică. Activităţile principale constau în consiliere (individuală, de grup sau colectivă) cu elevii, părinţii şi cadrele didactice. Din 2006 coordonez în şcoală Programul Şcoala părinţilor, program care este centrat pe dezvoltarea abilităţilor parentale. Între timp, am devenit formator certificat şi m-am dezvoltat profesional ca trainer, reuşind astfel să valorific şi pregătirea pedagogică. Acum 7 ani am avut şansa de a începe colaborarea cu Fundaţia „Noi-Orizonturi”, devenind lider într-un club de iniţiativă comunitară IMPACT, dezvoltându-mi astfel şi abilităţile de facilitator şi lucrător de tineret (youth worker). Astfel, am descoperit importanţa activităţilor nonformale şi efectele educaţiei prin experienţă în dezvoltarea tinerilor şi în implicarea acestora în comunitate.

Capitolele relevante pe care le pun la dispoziţie ca şi carte vie sunt: consilierea şi asistenţa psihopedagogică în şcoală, educaţia nonformală, voluntariat, educatie parentala, experienţa de formator etc. etc.