Despre învăţare şi alte pasiuni

PASIUNEA PENTRU ÎNVĂŢARE

Dacă îţi aminteşti, spuneam ieri că urmează să începem seria exerciţiilor dedicate următoarei trăsături pozitive de caracter (ce face parte din domeniul mai mare al cunoaşterii şi înţelepciunii) – şi anume pasiunea pentru învăţare. Îi vom dedica şi acesteia două săptămâni.

Pasiunea pentru învăţare înseamnă a studia cu entuziasm subiecte noi, a acumula constant cunoştinţe şi deprinderi noi.

Persoanelor care au această trăsătură în primele cinci (îţi aminteşti instrumentul la care facem referire?) le place să studieze pentru a afla lucruri noi precum şi să deprindă abilităţi noi, chiar şi atunci când nu există beneficii materiale imediate.

Tot pasiunea pentru învăţare este cea care le permite oamenilor să persiste în faţa frustrărilor şi obstacolelor care apar pe parcursul educaţiei (atât formale, cât şi nonformale sau informale).

Nu putem vorbi de pasiunea pentru învăţare, fără să (ne) amintim de oamenii care o insuflă celorlalţi (sau cel puţin aşa ar fi de dorit): profesorii. Despre ei este exerciţiul de azi.

De fapt, la fel ca toate celelalte, şi exerciţiul de astăzi este tot despre tine, ajutându-te să mai descoperi sau să mai construieşti câte puţin…

În acest caz, iată ce te invităm să faci: gândeşte-te la experienţele tale de învăţare de până acum şi aminteşte-ţi cel puţin un profesor remarcabil.

Cel mai probabil, nu va trebui să faci eforturi mari: cel puţin un nume sau un chip ţi-a apărut în minte chiar în timp ce citeai rândurile de mai sus. Dacă nu, aşteaptă câteva minute; parcurge în minte anii de şcoală şi opreşte-te când îţi aminteşti pe cineva care te-a influenţat în sens pozitiv.

Scrie-i numele.

Apoi, notează câteva lucruri despre el / ea: ce materie preda; cu ce metode; cum se comporta cu elevii săi. Poţi spune că i-a influenţat pe toţi în bine, sau asupra ta a avut un efect special? Şi dacă da, de ce?

Cum te-a influenţat, mai exact?

Ce calităţi avea, despre care poţi spune că te-au făcut să-ţi placă materia predată (sau şi mai bine, poate, să îţi placă să înveţi)?

L-ai mai revăzut? Sau este cineva care iţi predă chiar zilele astea?

Ai mai regăsit aceleaşi calităţi la alte persoane, ulterior?

Dacă pe parcursul vieţii tale ai întâlnit cel puţin un profesor rtemarcabil, noi credem că te poţi considera norocos. Trimite-i un gând de mulţumire, sau – dacă eşti curajos – un email!

Atât. Pentru astăzi ajunge. Să ai o zi minunată!